Dvojvýroční rok Jiřího Schelingera nabídne oslavy během celého roku
Text: Lenka Netušilová
Rok 2021 bude minimálně v hudební a kulturní sféře rokem zpěváka JIŘÍHO SCHELINGERA. 6. března by totiž tento originální interpret a skladatel oslavil 70. narozeniny a 13. dubna bohužel uplyne již 40 let od jeho nečekané smrti. A právě u příležitosti těchto kulatých výročí se plánují oslavy během celého roku. Nejprve v online prostoru, ve speciální facebookové skupině Jiří Schelinger 70ʼ, a ve druhé polovině roku, doufejme, už i živě na akcích, besedách, výstavách a koncertech – tedy přesně tak, jak je jména Jiřího Schelingera hodno a jak by si i on sám přál.
Veškeré dění okolo výročního roku a oslav Jiřího Schelingera mohou už nyní fanoušci sledovat ve speciální facebookové skupině symbolicky pojmenované Jiří Schelinger 70ʼ, do které se dokonce mohou i živě zapojit a stát se tvůrci obsahu. Skupina bude totiž z velké části právě o nich – fanoušcích.
Cílem skupiny, která doposavad na sociálních sítích a českém internetu nikdy neexistovala, je vytvořit unikátní online obsah, v němž nebudou chybět live streamy a online rozhovory s kolegy, kamarády, členy kapel, ve kterých Jiří Schelinger působil, ale i s rodinou, spolužáky, fanoušky nebo muzikanty, které svojí tvorbou ovlivnil. Chystají se ale i další online specialitky, které by minimálně během jara měly rezonovat česko-slovenským internetem a připomenout fanouškům, ale i mladé generaci, nejen písně a videoklipy zpěváka s nezaměnitelným hlasem, ale i jeho osobnost, styl tvorby a jeho přemýšlení o hudbě i celkový pohled na svět. A chybět by neměl ani studiový mini koncert.
Dost bylo všech stokrát omílaných informací. Letošní dvojvýroční rok Jiřího Schelingera chce ukázat zpěváka zase v trochu jiném světle a přiblížit ho fanouškům i jako osobnost a nechat vzniknout jedinečný online obsah, který ještě nikdy k žádnému výročí nevznikl.
V prvním živém vysílání ve skupině Jiří Schelinger 70ʼ fanoušky pozdraví bubeník Josef Havlíček, který byl posledním bubeníkem kapely Jiřího Schelingera a během hodinového live streamu odpoví na dotazy, které mu bude možné klást online. Jak se mu v kapele hrálo, jak se tehdy tvořilo, jak se skládalo a zkoušelo nebo jak se nové písně zařazovaly do repertoáru či třeba zážitky z muzikantského, rockerského života – to vše je možné se od bubeníka, který bude hostem prvního live streamu dovědět.
Facebooková skupina, kterou fanoušci najdou na adrese www.facebook.com/groups/773012010221004, má v plánu v rámci každého týdne nabídnout alespoň jedno živé vysílání nebo online rozhovor, ale i další specialitky, které mají předpoklad, že budou fanoušky a členy bavit.
Ve druhé polovině roku se v rámci výročí Jiřího Schelingera plánují i koncerty, besedy, výstavy, srazy s fanoušky a chybět by neměl ani zásadní velký koncert nebo jiná hudební oslava. Vše pochopitelně s ohledem na aktuální vládní opatření, proto se momentálně dění a setkávání přesunulo do online prostoru – právě do facebookové skupiny Jiří Schelinger 70ʼ.
Jiří Schelinger – 6. 3. 1951 (Bousov) – 13. 4. 1981 (Bratislava)
Zpěvák s nezaměnitelným hlasem, skladatel a aranžér. Interpret hitů Holubí dům, Šípková Růženka nebo Jahody mražený, první československý hardrockový zpěvák, který ovlivnil celé další generace rockerů, ale i oblíbený zpěvák střední generace vystupující po boku Karla Gotta, Heleny Vondráčkové, Jiřího Korna, Nadi Urbánkové či Hany Zagorové.
Začínal v barových kapelách, později přijal angažmá v kapele Karla Šípa Faraon, se kterou v roce 1973 nahrál legendární Holubí dům, po němž už byla cesta k popularitě přímá. Ještě téhož roku přestupuje do kapely Františka ‘Ringo‘ Čecha, se kterou vydává 5 dlouhohrajících desek a nespočet singlů. V roce 1977 se s kapelou stává předskokanem britských Smokie na jejich polském turné a o rok později absolvuje dnes již legendární šestitýdenní turné po Sovětském svazu. Vydává LP Hrrr na ně…, které je dodnes ceněno a považováno za první československé hardrockové album vůbec.
V průběhu své kariéry se umisťuje na předních příčkách Zlatého slavíka a v prodejnosti dokonce obsadí 2. místo za Karlem Gottem, od kterého jej dělí doslova pár desítek prodejů. Zahraje si ve filmech Romance za korunu nebo Trhák, nazpívává ústřední písně k filmům Což takhle dát si špenát, Hop a je tu lidoop a dalším. V roce 1980 opouští po domluvě skupinu dosavadní kapelník František ‘Ringo‘ Čech a kapela mění název na Skupinu Jiřího Schelingera.
Připravuje se průlomové album Zemětřesení, ze kterého již od roku 1980 představuje jednotlivé skladby live na koncertech. Den před natáčením desky, 13. dubna 1981, však za dosud nejasných okolností mizí pod bratislavským železničním mostem ve vodách Dunaje. Za svou kariéru nazpíval přes 180 písní.
- ETEF 2025 oznamuje další kapely, mj. Bewitched, Pentacle, Black Mass Pervertor a Perchta
- What’s In The Box se vytasili s ‘rychlovkou‘ Never Have Been Heard
- SORFEST doplnil další kapely do soupisky pro rok 2025
- Teplická Melodica vydává nové album s hvězdným hostem Russellem Gilbrookem z britské kapely Uriah Heep
- Červené LP Schodiště pokřtí 16. 1. v Malostranské besedě Jana Jelínková ze Sto zvířat
- Legendární kapela Už jsme doma má za sebou úspěšné měsíční turné v USA. Příští rok oslaví 40 let na hudební scéně
Views: 322