Demonstrace Za živou hudbu! aneb Nechte živou hudbu hrát!
Text: Markéta Koloničná
Foto: Čestmír Jíra
Iniciativa Za živou hudbu v pondělí 27. července demonstrovala na Staroměstském náměstí. Během pár dní byl zmobilizován hudební sektor z celé České republiky. Do Prahy dorazili zástupci technických firem, zvukaři, osvětlovači, hudebníci, produkční klubů, promotéři nebo security z Ostravy, Brna, Plzně, Hradce Králové, Krnova a dalších měst. Sešlo se přes 1000 lidí. Rozestupy vytvářely téměř dvě stovky ‘casů’ (přepravních technických beden), které přivezly 3 kamiony. Online stream demonstrace sledovalo na Facebooku iniciativy Za živou hudbu přes 32 000 lidí. Vláda omezila svobodu podnikání 130 000 lidí z oblasti hudby – od technických profesí přes promotéry až k umělcům – a aktivity hudebního sektoru doteď běží jen na 17 %. K demonstraci a výstupu ministra kultury Lubomíra Zaorálka se vyjádřila koordinátorka iniciativy Za živou hudbu Jana Heřmánková.
Demonstraci Za živou hudbu! aneb Nechte živou hudbu hrát! veřejně podpořili hudebníci a řečníci z oblasti celého hudebního sektoru – Robert Schaffer (Bestsport, O2 arena), Robert Porkert (Live Nation), Hana Petřinová (Agentura Petřinová), Jana Heřmánková (T Servis), Martin Duda (High Lite Touring), Jan Lippert (ZL Production), Viktor Souček (České hrady), Janis Sidovský, Pavel Šporcl a další. Na pódiu se jich během dvou hodin vystřídalo více než 40. Pozvání přijal také ministr kultury Lubomír Zaorálek.
„Mrzí mě, že pan ministr kultury Lubomír Zaorálek nevyužil situace – na pódiu byl uveden jako ten ministr, který je na naší straně. Nechtěli jsme slyšet to, co si přečteme každý den v novinách. Mluvil opravdu k nám? Nebo ke svým voličům, které mezi námi nehledá? Chtěli jsme slyšet, že je opravdu na naší straně, že udělá vše pro to, aby na Ministerstvu průmyslu a obchodu inicioval změny dle našich připomínek v dotačním programu Covid-Kultura,” říká koordinátorka iniciativy Za živou hudbu Jana Heřmánková.
21. června pan ministr Zaorálek na debatě v Cross Clubu veřejně slíbil, že do dvou týdnů bude připraven nový dotační program pro OSVČ, DPP a DPČ v pokračování tzv. pětadvacítky. Tím, že je to už 6 týdnů, a taky tím, že teď vláda odchází na prázdniny a další zasedání by měla mít až 17. srpna, pravděpodobně tato pomoc nepřijde ani do dvou měsíců od ministerského slibu. Jde o pomoc lidem, kteří mají rodiny, hypotéky, ale pravděpodobně nejsou vládní prioritou. Po několika slibech by mohla být taky domluvená společná schůzka s epidemiology a s jasným cílem.
„Stále je třeba si uvědomit, že jsou to lidé s velkou odborností, kteří sice chodí na brigády, ale jak zaměstnat 130 000 lidí, když jen podle seznamu největších zaměstnavatelů z roku 2018 jich Škoda auto zaměstnává 34 000, ČEZ 32 000, Česká pošta 29 000, Albert ČR 11 000. To jen pro úvahu pro ty, kteří stále volají, ať jdou pracovat jinam. Už v této době mnozí z nich opravdu změnili profesi, ale tohle přece nemůžeme dopustit. A pokud budou stále omezováni na svobodě ve svém podnikání, musí se jim pomoci!” vysvětluje Jana Heřmánková.
„Pan ministr Zaorálek tohle vše slíbil znovu v zákulisí demonstrace Za živou hudbu! aneb Nechte živou hudbu hrát!, jednání tak zahájíme co nejdříve. Veřejnost budeme informovat. Pokud uvidíme, že se jednání neubírají rychlým a správným směrem, setkání/demonstraci v září zopakujeme. Jen náš hlas bude muset být hlasitější,” dodává Jana Heřmánková.
Za živou hudbu iniciuje Česká obec hudební
Volné sdružení prosazující zájmy 130 000 lidí z oblasti populární i klasické hudby, s nimi spjatých služeb a zahrnujících umělce, autory, dramaturgy, promotéry, festivaly, kluby, hudební publicisty a odborné technické profese. Ty všechny zasáhla krize spojená s pandemií Covid-19 a jsou nuceni čelit existenčním problémům. Cílem Za živou hudbu je odvrátit zhroucení české hudební scény a pomoci lidem, kteří se ze dne na den ocitli bez práce.
Související odkazy:
www.zazivouhudbu.cz
www.facebook.com/zazivouhudbu
www.instagram.com/zazivouhudbu
Views: 4