Držitelé Anděla Ponk představují první videoklip z připravovaného druhého alba
Publikováno: Úterý, 12.06. 2018 - 20:28:41
Rubrika: Aktuality


Text: Zdena Selingerová
Foto: archiv skupiny

Brněnské trio PONK, držitel žánrového Anděla v kategorii 'World Music', přichází po více než třech letech od vydání debutového alba Postfolklor s videoklipem k nové písni Farář. Ta je zároveň předzvěstí očekávaného druhého alba s názvem Diedina. Na rozdíl od jeho předchůdce s temnými tématy nepočítejte!

Diedina je takový vnitřní výlet na ideální venkov-dědinu, kde jednotlivé písně popisují typické jevy a postavy s dědinou spojené. Farář vznikl jako úplně poslední píseň a vnitřně jsme cítili, že právě tímto se celé album tematicky uzavřelo," přibližuje koncepci nové desky houslista a zpěvák Michal Krystýnek.

K pozadí vzniku písně dodává cimbalista Eduard Tomaštík: „Rozhodli jsme se postupně odpoutat od lidových textů a při té příležitosti jsem si vybavil fenomén vesnického faráře, který, ač stále obklopen lidmi, je vlastně na všechno podstatné sám. Navíc mi toto téma silně zarezonovalo s postavou zapomenutého italského skladatele J. B. Alouisiho, působícího v 17. století v Mikulově právě jako farář."

V režii Lukáše Masnera se i díky tomu kapela rozhodla klip natočit v prostorách mikulovského probošství, kam se běžný návštěvník města jen tak nedostane. „Za to, že jsme mohli pro natáčení využít toto unikátní prostředí, vděčíme především mikulovskému proboštu Pavlovi Pacnerovi," uzavírá Tomaštík. O mix a produkci nahrávky se jako v předchozím případě postaral blízký spolupracovník skupiny Kolib.

Trio Ponk na sebe výrazným způsobem upozornilo vydáním debutu Postfolklor, na kterém koncepčně zpracovalo téma násilné smrti v lidovém prostředí. Album získalo cenu Anděl a Ponk byl vybrán jako český zástupce na největší světový festival world music WOMEX, konaný ve španělském Santiagu de Compostela. Skupina úspěšně koncertuje doma i v zahraničí a její písně znějí z rádií v Německu, Francii, USA nebo Austrálii. Prestižní britské rádio BBC skupině věnovalo dokonce vlastní profil.

Vydání nového alba Diedina plánuje Ponk na letošní léto.

Související odkazy:
www.ponktrio.cz
www.facebook.com/ponktrio

Tento článek si můžete přečíst na webu ROCKSHOCK - www.irockshock.net
http://www.irockshock.net

Tento článek najdete na adrese:
http://www.irockshock.net/modules.php?name=News&file=article&sid=9595