Progres 2 oslaví 50 let v listopadu v Lucerna Music Baru
Publikováno: Neděle, 11.02. 2018 - 21:44:15
Rubrika: Aktuality


Text: Echopromotion
Foto: archiv skupiny

Brněnská skupina PROGRES 2 slaví 50. výročí existence a 11. listopadu 2018 vystoupí v pražském Lucerna Music Baru. Pro oslavy svého 50. výročí připravuje kapela nejen speciální koncerty, ale také nové řadové album, tradičně opět s propracovaným jevištním zpracováním. Na pražském koncertu v Lucerna Music Baru 11. 11. 2018 odehraje skupina průřez skladeb ze všech alb i projektů, jako host se objeví také spoluzakladatel legendárních Progress Organization, baskytarista Emanuel Sideridis, žijící dnes v Řecku. Největším lákadlem pro fanoušky budou asi ukázky z nového alba, které kapela vydává po dlouhých třiceti letech. V závěrečné části koncertu odehrají ukázku z legendárního audiovizuálního projektu Dialog s vesmírem.

Progres 2 – brněnská rocková skupina. V roce 1968 ji založili pod původním názvem Progess Organization hudebníci Zdeněk Kluka a Pavel Váně. Hned jejich první LP deska se stala dle kritiků časopisu Melodie deskou roku 1972. Druhé LP – Mauglí vydali už pod 'normalizačním' názvem skupiny Barnodaj. V dobách nejtužší normalizace pak na několik let přerušili činnost. Obnovili ji pod novým názvem Progres 2 v roce 1978, kdy poprvé představili experimentální audiovizuální projekt Dialog s vesmírem (první československou rockovou operu). V podobných náročných projektech pokračovali i na dalších albech (Třetí kniha džunglí, Mozek, Změna). Po sametové revoluci natočili opět jako Progres 2 několik televizních pořadů, vydali v reedicích postupně u vydavatelství FT Records všechna svá alba a také live DVD z koncertu k 45. výročí skupiny, na kterém vystoupila i většina bývalých členů kapely. Na trhu je také kniha V erbu Progres (nakladatelství Jota), kterou napsal Pavel Váně s publicistou Petrem Gratiasem. Kniha byla oceněna prestižní cenou E. E. Kische za literaturu faktu. V posledních letech koncertuje skupina Progres 2, jako snad jediná z legend šedesátých let, v sestavě pouze původních členů (žádný náhradník), dokonce zřejmě v nejsilnějším složení své historie (Pavel Váně, Zdeněk Kluka, Roman Dragoun, Pavel Pelc a Miloš Morávek). V roce 2016 zvolili posluchači rádia BEAT skupinu Progres 2 do Beatové síně slávy.

Rok 2018:
- 50 let od vzniku Progress Organization
- 40 let od premiéry legendárního Dialogu s vesmírem
- 30 let od posledního řadového alba Změna, po 30 letech vydává kapela novou desku

Pavel Váně – kytara, zpěv, současný kapelník
Spoluzaložil Progress Organization i Progres 2. Hrál také se skupinami Synkopy, Collegium Musicum Mariána Vargy, Bronz a Bowle. V současné době občas vystupuje také se svou kapelou Bronz a akustickým triem V.K.V.

Zdeněk Kluka – bicí, zpěv
Spoluzakladatel kapely, dlouhá léta také kapelník, hrál ve všech sestavách, kterými skupina prošla. Paralelně také vystupuje ve skupině Čankišou.

Roman Dragoun – klávesy, zpěv
S Progres 2 natočil album Třetí kniha džunglí. Je také spoluzakladatelem skupin Futurum, T4. Kromě koncertování s Progres 2 účinkuje občas se synem v kapele David Dragoun Band a mohl být i slyšen v muzikálu Jesus Christ Superstar, skupině Stromboli nebo Pavitram. Občas také vystupuje se Supergroup (skupina složená z osobností – vítězů hlasování posluchačů rádia Beat v roce 2014) nebo také s kapelou His Angeles, T4, jako host Neřež či Lidopop.

Pavel Pelc – baskytara, zpěv
Ke skupině se připojil koncem sedmdesátých let. Vedle Progres 2 občas vystupuje se skupinou Futurum.

Miloš Morávek – kytara
Účinkoval v pořadech Dialog s vesmírem a Třetí kniha džunglí. Je společně s Romanem Dragounem spoluzakladatelem skupiny Futurum. Byl také členem skupiny Synkopy a dodnes hrává nejen s Progres 2, ale také s kapelou Madman.

Vstupenky v síti Ticketpro. Cena vstupenek 590 Kč v předprodeji, 690 Kč v den konání akce.

Související odkazy:
www.progres2.org
www.livenation.cz

Tento článek si můžete přečíst na webu ROCKSHOCK - www.irockshock.net
http://www.irockshock.net

Tento článek najdete na adrese:
http://www.irockshock.net/modules.php?name=News&file=article&sid=9184