Eredar – Přichází Den D
Publikováno: Úterý, 09.01. 2018 - 23:42:44
Rubrika: Rozhovory & Profily


Text: Zdenek Svoboda
Foto: archiv skupiny

Mladá děčínská partička EREDAR hrající v dnešní době tak oblíbený crossover, vydala v říjnu minulého roku debutové album Game Over. Nejen o něm si s námi popovídal kytarista a jeden ze skladatelů JIRKA ŠTURMA.

Ahoj, tak nejdříve – proč Eredar? Zavolal jsem na pomoc přítele Googla a ten na mne vyplivl toto: „Argus byl původním domovem mocné a prastaré rasy známé jako Eredar. Eredar byli značně nadaní v magickém umění a jejich vládci byli nejmocnější z nich."
Ahoj! No vidíš, to už o tom jménu víš víc než já! (smích) Tak asi znáš situaci s názvy kapel. Vymyslíš něco bombastického a Google ti prozradí, že už to objevil někdo dávno před tebou. Až pak zpěvák přišel s Eredarem, že to má být nějaká magická postava a jinou kapelu s takovým názvem jsme nenašli. A protože už v té době s námi nehrál nikdo, kdo by to neuměl vyslovit, přijali jsme to. (smích)

Od samotného vzniku se sestava trošku promíchala. Jaká je ta aktuální?
Ta se dlouho vyvíjela, protože jsme se původně začali scházet jako tlupa muzikantů, kteří zrovna kapelu neměli nebo ty kapely víceméně stagnovaly. Když se začal nějak formovat styl a představy, sestava se postupně měnila až do současné podoby. Tedy Dan Smik jako zpěvák a kytarista, Ondra Kvapil za bicími, Lukáš Gabriel baskytara a já s kytarou a nějakým tím druhým hlasem.

Jak dlouho hrajete a proč zrovna crossover?
Všichni máme nějaké zkušenosti z jiných kapel. Vzhledem k tomu, co jsem říkal, se těžko stanovuje počátek, ale řekněme, že fungujeme zhruba rok a půl. No a proč crossover? To je stejné, hodně muzikantů, každý vyznavač trochu jiné rockové odnože, a přitom nemáme rádi ty škatulky. Ale když to tak poslouchám s odstupem, tak to snad ani takový crossover není. (smích)

Na podzim jste vydali svoji prvotinu Game Over. První zkušenost ve studiu?
Pro některé členy ano, někteří z nás už ve studiu byli. Nahrávalo se ještě se třemi kytarami – a to tedy nová zkušenost byla, a taky celkem oříšek. Takže určitě jsme se zase poučili a příště to zužitkujeme.

Ten název ale, dá se říct, vznikl až na poslední chvíli. Původně se uvažovalo o jiném?
Nápadů bylo víc, ale nemohli jsme se shodnout. Takže nakonec Game Over podle písničky o tom, jak jsou některá nutkání silnější než my a jak to někdy špatně končí.

Kde jste točili a kdo je autorem textů a hudby?
Točili jsme v České Lípě ve studiu WonderLost. Většinu textů jsem napsal já, dva z té desky napsal Dan a poznají se podle toho, že jsou hrozně romantické, ale on to bude zapírat. (smích) Nakonec, pusťte si je, a uvidíte – jsou to Znám to a Touhy. Hudbu skládáme tak nějak společně, ty základní motivy většinou přitáhneme s Danem my dva a pak se to dotváří a stokrát předělává, až je z toho něco úplně jiného.

Otázka videoklipu už není zcela na místě. Jak název titulku vypovídá, titulní skladba Den D se stala vaší oficiální vizitkou. Bylo už od začátku jisté, že tato skladba je tak silná a vypovídá o zvuku a stylu kapely, že k ní uděláte videoklip?
To musím uvést na pravou míru. Video, které máš na mysli, není oficiální videoklip. To nám kamarád sestříhal, abychom se mohli něčím prezentovat. Při dnešní záplavě kapel a muziky je těžké přimět někoho, aby si pustil něco neznámého a ještě bez obrázků. Klip chceme natočit, máme pár nápadů a popravdě ještě nejsme úplně rozhodnutí, na kterou skladbu to bude. Zajímá nás i zpětná vazba od publika, protože my můžeme některou věc považovat za silnou, rádi ji hrajeme, ale fanoušci to mohou vnímat jinak. Den D vlastně vznikla jako naše první věc a použili jsme text, který jsem napsal snad před 15 lety.

CD je už chvíli venku, ale okolo křtu je celkem ticho. Plánujete nějaký, případně je už znám nějaký termín?
No to je dobrá připomínka. (smích) My jsme si řekli, že křtít nebudeme, beztak jsme neznabozi. (smích) Ne, tak jednoduché to není. Ono se to všechno tak nějak seběhlo a nakupilo, a tak jsme to zatím neřešili. Hotová CD jsme dostali do ruky na poslední chvíli před jedním větším koncertem, křest tím pádem nebyl připraven, ale tu akci jsme využili a pustili desku do oběhu. A křtít ji takhle s odstupem, nevím, asi se bez těch formalit obejdeme. (smích)

Náklad ještě není rozebrán? Jakou mají fans možnost získat vaše CD?
Ještě není, ale zájem je k naší radosti solidní. CD je k mání na koncertech nebo je možné nám napsat a domluvit se na předání. Skladby se ale dají najít i na netu. Chceme, aby se dostaly mezi lidi.

Jak se daří bigbítu na severu Čech? Příležitostí ke hraní je dost? A jaká je vůbec návštěvnost?
No, v dnešní době je na scéně obrovské množství kapel a každá chce samozřejmě vystupovat. Myslím, že i publikum je trochu přesycené a na návštěvnosti se to projevuje. To neříkám jako zhrzený muzikant, mohu to posoudit i z pohledu pořadatele. Příležitosti k hraní určitě jsou a je pak na každé kapele, jakou cestu zvolí, jestli si nastaví nějaký standard, nebo si ráda zahraje v jednu ráno v hospodě bez zvukaře pro tři lidi. I tím si asi většina muzikantů prošla.

Plány na tento rok? Co festivaly, budeme mít možnost vás někde vidět?
Pracujeme na nových věcech, rozhodně chceme dotáhnout oficiální videoklip a zapracovat na propagaci kapely. Nějaké koncerty domluvené máme, žádný z velkých festivalů tam zatím bohužel není, k tomu se musíme dopracovat. Přece jen jsme stále na začátku.

Závěrem nějaké heslo, moudro, vzkaz pro fanoušky?
Já asi za sebe, vzhledem k všelijaké manipulaci, která se na nás ze všech stran řítí a mně to hrozně leze na nervy, vyjádřím takové přání: „Lidi, myslete! Mějte vlastní úsudek, ověřujte si informace a nenechte se nikým zblbnout!"

www.facebook.com/Eredar.band

Tento článek si můžete přečíst na webu ROCKSHOCK - www.irockshock.net
http://www.irockshock.net

Tento článek najdete na adrese:
http://www.irockshock.net/modules.php?name=News&file=article&sid=9094