HLASkontraBAS přichází s novým animovaným klipem
Publikováno: Úterý, 09.01. 2018 - 23:37:25
Rubrika: Aktuality


Text: Anna Mašátová
Foto: archiv skupiny

Zpěvačka Ridina Ahmedová a kontrabasista Petr Tichý pod hlavičkou společného projektu HLASKONTRABAS přicházejí s druhým videoklipem ze stejnojmenného alba, které vyšlo loni na podzim. Filmové ztvárnění skladby Černým lesem kombinuje animace s reálnými záběry z prostor automatických mlýnů v Pardubicích, jeho autorkami jsou výtvarnice Veronika Svobodová a Anička 'Krtička' Fukátková. Videoklip Černým lesem, který láká jak na samotné album nominované na Cenu Anděl v kategorii 'World Music', tak i na lednové koncerty, je ke zhlédnutí zde
www.youtube.com/watch?v=l6hZ-pddZBw.

„Skladba Černým lesem je jediná z alba, kterou hrajeme bez smyček," vysvětluje Ridina Ahmedová. Výtvarnice si ji vybraly samy. „A my byli rádi, protože nás představuje v jiné poloze než té loopingové, která na albu dominuje. Znala jsem Aniččinu práci a oslovilo mě, že dokáže pomocí jednoduchých prostředků vytvořit něco, co je výtvarně působivé, mnohovrstevnaté a má to silný emocionální náboj," doplňuje Ridina Ahmedová.

Anička 'Krtička' Fukátková, která se nedávno například postarala o výtvarnou složku filmu 8 hlav šílenství, přizvala k práci na videoklipu spolužačku ze scénografie Veroniku Svobodovou, se kterou ji pojí spolupráce na autorském bytovém představení Pouť. „Snadno se naladíme na stejnou vlnu a rády společně hledáme a objevujeme pro nás nové formy a výtvarné prostředky," říká Anička 'Krtička' Fukátková. Na začátku byla práce s meotarem, na kterém vytvářejí a promítají jednoduché grafické obrazy. „Následně se nám do klipu vloudila loutka a my jsme pak hledaly reálné prostředí, kde bychom mohly s loutkou i meotarem pracovat." Volba padla na budovu automatických mlýnů v Pardubicích, kterou Anička 'Krtička' Fukátková znala díky umělecké rezidenci. „Je to fascinující prostor s řadou zajímavých industriálních detailů a zákoutí. Zdálo se nám, že právě tento prostor se skvěle doplní s temnou atmosférou písničky," uzavírá výtvarnice.

Zpěvačka Ridina Ahmedová a kontrabasista Petr Tichý na prvním společném albu HLASkontraBAS dokazují, že více pro vznik intenzivní, vzrušující, zajímavé a svobodné hudby není třeba. Pouze dva lidé a dva nástroje – ženský hlas a akustický kontrabas – a navíc jako třetí člen jejich formace loopstation, přístroj umožňující nahrávat ve více stopách přes sebe. Album, které vyšlo na značce Polí5, obsahuje osm autorských skladeb – písní beze slov. Žánrově se pohybují na rozhraní jazzu, minimalismu, vážné hudby, soulu, alternativy, i když, jak oba hudebníci uvádějí: „Škatulky jsou pro nás asi dost krátké. Děláme hudbu, která nás těší, jde o průnik našich světů." Na albu se odráží sehranost obou zkušených osobností české scény, které dosáhly během mnoha let společného koncertování.

Více informací na www.hlaskontrabas.cz.

Tento článek si můžete přečíst na webu ROCKSHOCK - www.irockshock.net
http://www.irockshock.net

Tento článek najdete na adrese:
http://www.irockshock.net/modules.php?name=News&file=article&sid=9093