ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Bloody Obsession – Husaria
Publikoval: JO - Středa, 06.06. 2018 - 09:21:03
Rubrika: Recenze

BLOODY OBSESSION – Husaria
Pařát / 36:52

Trvalo to poměrně dlouho, než jsem si našel čas k sepsání recenze na nové album orlovské deathmetalové mlátičky Bloody Obsession. Nevím, jestli to byla náhoda nebo nějaké vnuknutí, ale k psaní jsem si sedl zrovna ve chvíli, kdy na mě na facebookovém profilu kapely vyskočila vskutku krásná číslovka počtu fanoušků. No jasně, 666 – nic jiného jsem ani nemohl čekat. To ale není tak podstatná informace, takže se pojďme vrátit o několik století zpět, kdy si to mezi sebou rozdávali elitní husarští vojáci a drtili nekompromisně kosti svých nepřátel, tak jako Bloody Obsession nekompromisně drtí mozky a sluchovody fanoušků svým old school death metalem.

Jak už jsem částečně naznačil, děj nového alba Husaria, které se dá označit jako první ucelené koncepční album, je zasazen do 16. a 17. století, tedy do období husarských válek. Každá ze skladeb v sobě nese příběh lítých bitev, odvahy, cti, surovosti a brutality. Byla to jistě drsná doba, kterou si dnešní mocipáni ani neumí představit a jen 'odvážně' střeží svá 'červená tlačítka'. Kdo tedy umí anglicky, může si o jednotlivých příbězích něco přečíst v bookletu, pokud bude mít ovšem trpělivost s rozluštěním písma. Ono je sice na pohled pěkné, leč použitý font s grafickým zpracováním jej dělá trochu nečitelným. Podobně drsná je ovšem i samotná muzika Bloody Obsession, o jejíž zvukovou stránku se tentokrát postarali v Diablo City (rozuměj Jablunkově), konkrétně tedy ve vyhlášeném studiu GM Recording. A postarali se vskutku dobře, neboť nahrávce nechybí nic, co by mělo správné deathmetalové album obsahovat – syrovost, tvrdost, údernost i brutalitu. Osobně oceňuji i čitelnost, což až tak nemusí být pro death metal pravidlem. Po zvukové stránce tedy výborný počin a změnu studia můžu jedině s povděkem kvitovat.

Co se týče samotné muziky, kterou jsem již také maličko nakousl, Bloody Obsession neprahnou po experimentech a dělají to přesně tak, jak to prostě cítí. Starý dobrý death metal mají prostě v krvi, tak proč se toho nedržet, když ví, jak z něj ještě vydolovat nějaké ty šperky. Tentokrát mi ale přijde, že jsou daleko více sví než na předchozích nahrávkách, i když logicky zde narazíte i na ty dobře známé historické postupy. Nijak jsem ale nevěnoval pozornost tomu, ke kterým deathmetalovým ikonám tentokrát vzhlíželi. Dost možná měla podobný přístup i samotná kapela. Jakoby se uzavřela před celým světem a zkusila vytvořit old school death metal s ksichtem Bloody Obsession. Možná i proto cítím z nahrávky takovou uvolněnost a přímočarost. Ještě jsem neměl možnost kapelu vidět s novým materiál naživo, ale troufám si tvrdit, že právě díky té přímočarosti to bude výborně fungovat právě na koncertech a je úplně jedno, kterou skladbu budou zrovna drhnout. Jsou totiž kvalitou tak vyrovnané, jako husarští vojáci seřazení před bitvou.

Každá z osmi skladeb je ale dosti odlišná. Hned úvodní Cavalry (Forest Of Spears) by se dala označit jako taková typická deathmetalová 'sypačka', které ale nechybí sympatické propojovací momenty v pomalejším tempu. Nejen zde jsem si všiml, a dost možná to byl i záměr, že cinkavý zvuk šavlí z úvodní bitevní vřavy se přenesl i do samotných skladeb. Jeden z činelů má totiž úplně stejné nazvučení, což zní dost efektně, když přihlédnu ke konceptu alba. Jak jsem už naznačil, vybrat asi nějakou top skladbu, která by vyčnívala nad ostatní, to asi moc nejde. Nicméně po několikerém poslechu jsem si hodně oblíbil Way Of Warrior. Taková spíše těžkotonážní záležitost, kde bezvadně vynikne valivost dvou kopáků a těžké, skoro až thrashové riffy a vyhrávky. Nechtěl jsem sice přirovnávat, ale tady mě to prostě nenechá v klidu, když z toho cítím překvapivě atmosféru nových Kreator. Ale tak jako v ostatních případech, i tady je to uchopeno tak nějak po svém. Baví mě i těžce vražedný ústřední riff v Cossak's Rebellion nebo z pomalejšího tempa se vynořivší skočný grindcore, který se v následující Obsessed By Blood krásně přelije do typického death'n'rollu. To je patrně velká devíza nahrávky, že nepřešlapuje na jednom místě. Zkrátka a dobře pořád se něco děje.

Je evidentní, že kapela vyzrála i co se muzikantských výkonů týče. Rytmika je prostě bezchybná a vokalista Rawar svým nekompromisním growlingem už dávno sesadil z trůnu samotného ďábla. Kytary parádně zařezávají, neúprosně vraždí i překvapivě melodicky hladí, a vůbec dělají pekelně dobrou atmosféru celé nahrávky. Budu se asi trochu opakovat z minulé recenze – Bloody Obsession nemůžou určitě soutěžit s Kolumbovým objevem Ameriky, nicméně se mohou pyšnit tím, že vydali po čertech dobré album. Aktuální mluvou bych řekl, že se jim povedl přímo 'husarský kousek'.

minimum 1, maximum 5 Jiří Olszar

www.bandzone.cz/bloodyobsessions


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.16 sekund