ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

The Plastic People Of The Universe
Publikoval: JO - Pátek, 01.06. 2018 - 23:34:27
Rubrika: Reportáže

THE PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE
24. května 2018, Praha, Rock Café

Text: Luboš Hnát
Foto: Petra Macháčková

Vratislav Barbenec je bezesporu jednou z největších ikon českého undergroundu. V letošním roce oslavil 75. narozeniny – a to byl také dobrý důvod k uspořádání výročního koncertu THE PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE (PPU), který se konal v pražském Rock Café.

Není smyslem tohoto reportu rozebírat rozkol PPU, ke kterému došlo v roce 2016. Pro účely reportu je však nutné zmínit, že současnou sestavu vedle 'klasických' členů Josefa Janíčka a Vratislava Brabence tvoří ještě David Babka (kytara), Johnny Judl Jr. (baskytara) a Jaroslav Kvasnička (bicí). Je potěšitelné, že si na koncert kromě pamětnické generace našlo cestu také mladší publikum. Ti všichni si mohli užít legendární písničky, jako jsou Půlnoční myš, Prší, prší, Samson a mnohé další. Kapela se ve své současné sestavě výrazně posunula k psychedelickému zvuku, na čemž má zásluhu nejen Brabencova 'chaotická' hra na saxofon a klarinet, ale i kytara Davida Babky, který hraje neuvěřitelně účelně. Nesmazatelný podíl na současném zvuku má také precizní rytmika a pochopitelně i Janíčkovy klávesy, kterými mnohdy supluje dechové a smyčcové nástroje, jimiž kapela nedisponuje.

Celé to zní neuvěřitelně kompaktně. Hlavní zpěv měl na starosti Pepa Janíček, v několika písních ho vystřídal Vráťa Brabenec. Hlasový projev Pepy i Vráti dokonale dotváří právě ono charakteristické kouzlo, nespoutanost a zároveň neuchopitelnost téhle ikony psychedelického rocku české scény. Největší sílu ovšem mělo, když oba zpívali společně, jak tomu bylo například v písničce Toxika. PPU v letošním roce slaví neuvěřitelných 50 let od založení. Za tu dobu má kapela ve svém repertoáru spoustu písní, které mezi undergroundovým publikem doslova zlidověly. To je například případ písní Spofa blues, Maska za maskou, Já a Majk nebo Eliášův oheň. Na všechny tyhle pecky reagovali fanoušci v nepříliš zaplněném Rock Café se zjevným nadšením. Atmosféra koncertu tak byla doslova elektrizující, i když k divokosti šedesátých a sedmdesátých let měla daleko. Ale to je v současnosti pochopitelné, jakož i pauza, kterou si kapela během koncertu vybrala.

Kapela s publikem v průběhu koncertu komunikovala jen minimálně, ale to, co by na jiných koncertech bylo velkým problémem, tady bylo naprosto v pořádku, protože absencí komunikace byla zdůrazněna psychedelická povaha vystoupení. V rychlém sledu tak mohly následovat další písničky Vráska, Okolo okna či Zácpa. Je logické, že si své největší hity nechala kapela až na samotný závěr. Zazněly tedy legendární Magické noci, které stejně jako mnoho jiných písní otextoval Egon Bondy. Jako přídavek pak zazněl slavný Kanárek.

Koncert byl výjimečným zážitkem pro všechny fanoušky této legendární undergroundové kapely, zároveň i pro ty, kteří dávají přednost jinému žánru, a v neposlední řadě i pro Vráťu Brabence, který tak nadmíru důstojně oslavil své úctyhodné 75. narozeniny.


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Reportáže:
Guns N' Roses, Sebastian Bach, Avenged Sevenfold

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.14 sekund