ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Roxor – Než skončí show
Publikoval: JO - Pátek, 12.01. 2018 - 20:53:10
Rubrika: Rozhovory & Profily

Text: Zdenek Svoboda
Foto: archiv skupiny

Heavymetalová hvězda kapely ROXOR stoupá k výšinám už rovných 30 let a na své cestě vzhůru vydává nové výběrové dvojLP Než skončí show. Za nymburské matadory se ujal slova baskytarista ROMAN MATĚJ VESELÝ.

Téměř s železnou pravidelností se setkáváme každý rok nad nějakou vaší novinkou, ať už jde o CD, nebo videoklip. A nejinak je tomu i dnes.
Není to sice každý rok, ale snažíme se. (smích)

Dnes se těch výjimečných věcí nahromadilo více, takže začněme třeba vaším výročím 30 let – to je sakra dlouhá doba. Většiny kapel se v tomhle momentě ptám na současnou sestavu, ale to snad u vás asi nepřipadá v úvahu, protože v době, kdy si pubertální a postpubertální dívky zdobí své pokojíčky Ondrovými fotkami, mi to přijde zbytečné. Ale pár let to trvalo, než si sedla ta správná sestava. Takže jak jste postupně přicházeli do Roxoru, kdo je zakládající člen a kdo v uvozovkách benjamínek?
Z úplně původní sestavy zůstaly obě kytary, to je Dan Reissaus a Michal Žáža. Z první pozměněné sestavy jsem zůstal dodneška ještě já. Pak v roce 1996, po první odmlce způsobené odchodem Radka Vaníčka, dorazil na post zpěváka Ondra Marek a současnou sestavu doplnil v roce 2007 při druhém obnovení činnosti bubeník Julda Botoš místo zakládajícího Honzy Severy, který už má jiné aktivity, takže koncertování už by nestíhal. Jo a s těmi fotkami v pokojíčcích, tys fakt něco takového viděl? (smích) Možná by holky měly zaskočit na oční. (smích)

Když kapela vydá novou desku, je to super, ale vy jste dokonce vydali dvojalbum. Je tam podtitul 'Best of'. Takže jaké písně tam najdeme? Podle skladby Než skončí show mi to přijde, že se tam objeví i novinky.
Není to samozřejmě úplně nová deska a všechny skladby už jsou na našich CD. Udělali jsme takový průřez celou tvorbou a v jedné písničce se nám dokonce podařilo dostat za mikrofon Radka Vaníčka, takže i nejstarší pamětníci si přijdou na své. Můžeme prozradit, že o žádný z oblíbených hitů by fanoušci neměli přijít. Bude určitě Křížová výprava, Příšera baskervillská, Šašek a královna, Kazatel, Tvoje tvář a tak dále. Celkem 18 kousků na dvou LP a 19 na jednom CD. Přece jen nějaký bonus jsme vyšťourali. (smích)

Autorství textu bych sice dokázal odhadnout, ale rád se zeptám. Kdo je autorem hudby, textu a kde jste natáčeli?
Autorství textů je jasné – dělí se mezi Ondru Marka a u těch starších byl samozřejmě hlavním textařem Honza Severa. Muziku děláme tak nějak všichni, mimo skladeb Tvoje tvář a Než skončí show, tam je hlavním skladatelem Martin 'Holly' Hollandr. Ten taky může za nový zvuk všech skladeb, i když jsme je znovu nenahrávali, jen se to muselo všechno komplet znovu smíchat kvůli LP. Ale Martin si s tím poradil skvěle. Jen se dost natrápil s těmi nejstaršími kousky. Žádné velké zkušenosti jsme s nahráváním neměli, tak to podle toho taky vypadalo. (smích)

Těch novinek je u vás strašná spousta. Nějaké CD také vychází jako příloha časopisu Spark.
No, spousta, to se asi takhle nedá říct. Chtěli jsme prostě k těm narozeninám dát fanouškům nějaký dárek a přišlo nám jako dobrý nápad, že by naše výběrové CD mohli dostat jako bonus předplatitelé našeho asi nejčtenějšího rockmetalového časopisu Spark. Je to stejné CD, jaké bude k dostání od 30. 1. 2018.

Zajímavostí je také obal. Samozřejmě krásný, ale vzadu fans najdou i jednu zajímavost.
Tak teď úplně přesně nevím, jakou zajímavost myslíš, ale v LP určitě najdou hromady fotek i na vnitřních inner sleevech a jednu stranu jsme věnovali speciálně našim fanouškům, takže se tam možná někteří najdou. A obal se nám velice líbí, udělal ho pro nás stejný ilustrátor jako pro poslední CD Kazatel Jakub Rusek. Moc mu tímto děkujeme!

Rozpis koncertů – nebo to můžeme nazvat i hrdě tour. Čeká vás řada festivalů, i MOR, jeden z největších u nás. A i festivaly, které se dostávají teprve do povědomí: Třtěnice, Hlínák fest, Metalbarsfest…
Samozřejmě že na všechny se těšíme, menší nebo větší, důležití jsou pro nás vždycky fanoušci. Naše 'tour', jak říkáš, už má celkem dost zastávek, ale ještě není všechno dojednané a potvrzené, takže na našich stránkách budou určitě ještě přibývat další.

To by bylo CD, ale vy jste šli dál a připravili jste i vinyl. Že někdo sem tam vydá LP, se stává, sice ne často, ale stává. Ale že by vydal dvojalbum na vinylu, to už jsem dlouho neslyšel. Nebude jeho koupě dírou do rodinného rozpočtu?
My jsme původně uvažovali jen o jednoduchém LP, ale tam by se moc písniček nevešlo, tak jsme to prostě rozšířili na dvojalbum, a stejně se tam nevešly všechny skladby, které by se nám tam hodily. Vinyly prožívají svůj comeback a dvojalba už jsme taky někde zaznamenali, nejsme jediní, kdo to takhle mají. A cena? Snad pětistovka nikoho nezruinuje, přece jen vydat klasické elpíčko není zrovna levná záležitost.

Křest plánujete kde a kdy? Je tu jeden člověk, který se strašně smál, když jsem o něm napsal, že je téměř profesionální křtitel. No a od té doby pokřtil dalších pár CD a teď už křtí i knihy. Tak ten to asi nebude, ale nějaký host se tam určitě objeví...
Jo, ty myslíš jako křtitele Ondru. (smích) Vloni se mu to párkrát přihodilo, naposledy v Chotuticích, kde křtil knihu Argemy. Křest LP plánujeme na 21. 4. do Kolína. Samozřejmě nějaký host tam určitě bude, ale zatím to necháme v utajení, co kdyby to neklaplo, jak si přejeme.

Součástí vystoupení kapel se dnes stává i merch stánek. Jestli mě někdy u něj něco překvapí, tak to je u skupiny Manual z Hradce a u Roxor. Od prezervativů přes pivo až po vlastní peníze.
Jsme rádi, když fanoušci nosí naše trika, placky a další věcičky. To musí přece těšit každou kapelu, tak to pro ně rádi necháme udělat. Možná nás letos zase napadne nějaká nová věc, kterou jsme ještě neměli, uvidíme. A ty prezervativy jsme my určitě neměli, to kolegové z Manualu jsou v tomhle zase před námi. (smích) A pivo se už vypilo, nevíme, jestli bude ještě další várka.

Začátek roku... Na předsevzetí, která jste si dali, se ptát nebudu, ale s čím jdete do nové sezony?
Je to celkem jednoduché: hrát, hrát, hrát, co se do lidí vejde. A když se vydaří ty výroční koncerty, které plánujeme s bývalými členy, tak budeme moc rádi. Samozřejmě nás potěší, když bude zájem o naše výběrové LP, ale to shrneme asi až na konci roku.

Závěrem nějaký vzkaz, heslo, moudro...
Neseďte doma, koukejte vyrazit někam na koncert! Když to bude ten náš, bude to super! Ještě než skončí tahleta show, zas Lemmyho si rundu dám! Připíjíme na všechny rockery a metalisty, kteří mají kapelu tam někde v oblacích, nebo snad v pekle? My končit rozhodně nehodláme!

www.roxor-heavy.cz


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Rozhovory & Profily:
INEKAFE - Kofeinový retro(zhovor)

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund