ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Witch Hammer – Nalezení správné cesty
Publikoval: JO - Úterý, 12.12. 2017 - 18:31:03
Rubrika: Rozhovory & Profily

Text: Karel 'Kajarock' Šustík
Foto: Iva Juráková, archiv skupiny

Jablunkovská formace WITCH HAMMER se v letošním roce dočkala plnoletosti. 18 let na scéně, to už je poměrně úctyhodná doba pro původně školní kapelu. Baskytarista PETR CAPUTA se s námi proto podělil o zajímavé informace týkající se nejen samotných začátků.

V kolika letech vlastně padl poprvé návrh, že byste měli ve škole založit skupinu?
Pokud se bavíme už o Witch Hammer, tak nám bylo všem cca 14 let. Muzicírovali jsme ale už i o pár let dříve.

Kdy to tedy bylo vše, tehdy ještě s jiným bubeníkem, zrealizováno?
Domlouvali jsme se před prázdninami v roce 1999 a od září s novým školním rokem jsme začali pravidelně zkoušet. (úsměv)

Co říkáte na to, že patříte k nejstarším školním skupinám na světě?
Fakt? Tak to jsi mě překvapil. (smích)

Jako nejstarší jsou sice uvádění Kissinʼ Dynamite, ale ti vznikli v roce 2002 jako Blues Kids.
Takže to jsme o 3 roky lepší! (smích) Třeba se někde dostaneme do nějaké encyklopedie.

V roce 2002 odešel původní bubeník a za něho přišel Robert Mišun. Witch Hammer se tímto stabilizovali a šli pozvolna nahoru.
Máš pravdu! Začali jsme víc hrát, hudebně růst a hlavně se oťukávat na koncertech. Krásná doba! Každý domluvený koncert byl pro nás událost a těšili jsme se na něj, třeba měsíc dopředu, jako malí. Vůbec nevadilo, že jsme hráli třeba 3x za sebou na stejném místě. (smích) Hlavně že se hrálo! Začali jsme získávat první fanoušky, kteří si začali vyrábět svépomocí s použitím sava trika Witch Hammer atd. atd. Moc rád na to vzpomínám...

Prošli jste tedy vývojem, ale byli jste silně ovlivněni tvorbou Iron Maiden a stylem New Wave Of British Heavy Metal.
Každý to tehdy říkal, takže to asi tak bylo. To, co posloucháš, tě prostě ovlivní. Naopak já znám i šílence, co neposlouchají schválně vůbec nic! Žádnou hudbu! Aby je to, nedejbože, neovlivnilo při tvorbě vlastní muziky. (smích) To už je podle mě moc!

Co pro vás Iron Maiden i doba NWOBHM znamená dnes?
Hudebně už jsme úplně někde jinde, takže zůstalo akorát to fandovství. Já osobně si, kromě tebou zmíněných Maidenů, kteří jsou mí top 1, čas od času rád poslechnu i další parádní hudbu z tohoto období, jako třeba Samson, Saxon, Tokyo Blade, Girlschool a další.

Až na posledních dvou albech jste našli svou vlastní osobitou tvář a nic na tom nemění fakt, že se v něčem liší. Jak jste toho dosáhli?
Jednoduše. Přestali jsme se snažit o to, abychom vymýšleli něco, co už dávno vymyšlené je... Nestavíme jadernou elektrárnu! Hrajeme metaaaal! (smích) Přímočarý, rock'n'rollem načichlý nářez, který tě prostě zvedne na koncertě ze židle. Kdybychom měli hrát nějaké patnáctiminutové opusy, tak bychom se asi nejspíš unudili! Nejdřív my na pódiu, a pak diváci v sále. Teda pokud by rovnou neusnuli. (smích)

Jak se tvořil tak mimořádný materiál, jaký je obsažen na albu Never Stop?
Souvisí to s tou předchozí otázkou. Prostě už teď umíme při skládání ve zkušebně poznat, která skladba má v sobě potřebný tah a energii, a která ne. Tu pak rozvíjíme dál, ale většinou je taková hitovka hotová velice rychle! Pokud to tam není, tak to zahodíme. Dříve se třeba povedl dobrý riff, tak jsme se v tom pořád dokola hrabali, až jsme dali dohromady song. Výsledek už ale třeba neměl ten správný efekt. Teď je to jinak. První vždycky nadšeně zařve Robert, když něco fakt šlape. To obvykle zahlásí: „Kurva, to je hit jak cyp!" – a je to jasné. (smích)

Moc mě zajímá top song Private Tragedy, kde jsi napsal zajímavý text. Co všechno obsahuje?
Díky! Ty jo, teď jsem si ho musel znova přečíst a připomenout, a je to fakt dobré! (smích) Pro zájemce je text i překlad tady: www.witchhammer.cz/texty_never_stop.html. Tenhle text je o tom, že je někdo schopen pro to, aby se měl dobře, měl peníze, moc atd., zaprodat duši třeba samotnému ďáblu. Nebo se třeba zříct i vlastní rodiny, což je ještě horší! Nakonec však zjistí, že zůstane s tím vším bohatstvím sám a nešťastný. Bohužel už není cesty zpět...

Po vydání skvělého alba Never Stop se zdálo, že všechny neduhy minulosti jsou už zažehnané a otevírá se vám světlá budoucnost...
Určitě můžu potvrdit, že jsme se tímto albem vydali správným směrem!

Leč odchod kytaristy Oldřicha Volného vám ji na čas pozastavil. Jak velké oslabení to v kapele bylo a jak jste se s tím vypořádali?
Bohužel je to tak. Trochu jsme se točili dokola a nastalou situaci moc neřešili, což nás brzdilo. Bohužel byla nakonec tato změna nevyhnutelná. Jak všichni vědí, zůstali jsme ve třech – a naše hudba tím získala ještě větší přímočarost a tah na branku! Musím ještě podotknout, že jsme se s Olinem opravdu rozešli jako přátelé a přejeme si navzájem jen to dobré. Pokud vím, tak po Witch Hammer už nikde nehrál a nehraje, což je vzhledem k jeho profesi a časovému vytížení zcela pochopitelné.

Z této situace jste se tedy brzy vymanili a začali jste pracovat na nové desce.
Předcházel tomu ještě singl Cejchy, kdy jsme si vlastně prubli, jak nám to bude znít ve třech ve studiu, a pak už se tvořil materiál na novou desku D-Generace.

V průběhu vytváření materiálu na novou fošnu došlo k jedné podstatné změně, že jste dali přednost textům v mateřském jazyce. Proč?
Opět jednoduché: aby nám všichni rozuměli. (smích) Ve světě nás nechtějí a dobře anglicky u nás umí málokdo...

Nebylo o tom náhodou rozhodnuto už po albu Never Stop, kde slavil velký úspěch bonus track Vzdor a vztek?
Neřekl bych, že bylo rozhodnuto hned, ale dá se říct, že úspěch, který sklidil Vzdor a vztek, byl velkým impulzem k této změně.

Jaký ohlas má dosud nové album D-Generace?
Skvělý! Musím říct, že až na jednu lehce rozporuplnou recenzi – mimochodem tu od tebe (smích) – jsme sklidili samé super recenze jak od fanoušků, tak i od renomovaných publicistů, jako jsou Petr Korál (Rock&All), Jan Sedlák (Spark), Jirka Olszar... a další. Kdo chce, ať si počte opět na našem webu www.witchhammer.cz.

Kdo ho tak trefně na tuto dobu dovedl pojmenovat i vymyslet onu pravou dvojsmyslnost?
Název i dvojsmysl jsem vymyslel já.

Kdysi, když jsem začínal, tak jsem do úmoru zpíval tu naši koktavou hymnu My Generation od The Who. A nyní po 52 letech je tu D-Generace! Co vy na to?
No jo, no... každá generace má svoje neduhy, revolty, styly a názory. Tak to má být!

D-Generace má nespornou kvalitu a v některých skladbách i své kouzlo, kde na mě nejvíc působí Sibyla, která i mě inspirovala. A proto mě zajímá text.
U Sibyly je ten text nasnadě. Jde o reakci na nelegální imigrantské vlny, které se nedávno šířily a stále šíří do Evropy. Je to nepřirozené a naprosto nepochopitelné, že se toto děje a politici to podporují. Samozřejmě je jasné, že jsou za tím úplně jiné věci než solidarita, pomoc v tísni potřebným a podobně... To jsou jen mediální nesmysly, kterým už snad nevěří ani ten největší zaslepený lidumil... Co za tím skutečně je, se asi dozvíme až v budoucnu a obávám se, že to asi moc prdel nebude.

Nesmím tu také opomenout zvukového mistra Martina Roženka a jeho parádní klavírní předehru k Sibyle. U vás asi vládne velká spokojenost s vytvořeným zvukem na obou albech.
Tak o tom žádná! Martin je profík na svém místě, který zná náš sound a ví, jak ho udělat. Nemáme důvod měnit!

Jaké koncerty, popřípadě tour, jste už k novému albu absolvovali a co vás ještě letos a v příštím roce čeká?
Žádná souvislá tour neproběhla. Hrajeme průběžně po celý rok, a stejně to bude i v roce příštím. Opět stačí mrknout na web do koncertů, kde se každý dočte, co máme letos za sebou a co je před námi. V lednu se chystáme opět do studia, kde nahrajeme dva zbrusu nové songy! A myslím, že se máte na co těšit. (úsměv)

Doufám, že v nastoupeném trendu budete i nadále pokračovat a dáte v tvorbě opět prostor progresivnímu pojetí.
Jasně. Stejně jako čert, ani Witch Hammer nikdy nespí! V lednu natočíme dvě nové pecky, ty určitě podpoříme i nějakými klípky a opět se vydáme řádit na pódia. Progres (tedy vývoj) je tam neustále, ale je to vývoj ve stylu Witch Hammer. To, že z nás budou za pár let další Dream Theater, opravdu nečekej. (smích)

Za ty roky, co vás znám, jste neuvěřitelně instrumentálně i pěvecky vyrostli.
Díky moc! Vidíš, jde to i bez posouvání hudby k větší složitosti a progresivitě. I v jednoduché úderné hitovce se dá dost instrumentálně vyřádit. Tohle je naše cesta i náš progres. Díky moc za prostor a se všema se těšíme na viděnou na koncertech!

www.witchhammer.cz


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Rozhovory & Profily:
INEKAFE - Kofeinový retro(zhovor)

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund