inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


THE FIALKY
  – Je ti to málo

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Mirka Valenty

Osobní web Luboše Hnáta

Kafka Band vyrazil do Ameriky
Publikoval: JO - Čtvrtek, 05.10. 2017 - 22:50:18
Rubrika: Aktuality

Text: Supraphon
Foto: Jörg Landsberg

Skupina KAFKA BAND má za sebou úspěšnou premiéru hudebně-divadelní inscenace Amerika podle románu pražského spisovatele Franze Kafky, známého také pod názvem Nezvěstný (podívejte se na teaser: www.youtube.com/watch?v=amz9H3Y29jg). Pro přední německou scénu Theater Bremen ji nazkoušel režisér Alexander Riemenschneider. Divadlo inscenací otevřelo minulý pátek činoherní sezonu v hlavní budově. Skupina Kafka Band pro představení složila hudbu včetně řady písní a v představení vystupuje. Již před dvěma lety tu s velkým ohlasem uvedla adaptaci Kafkova románu Zámek.

„U Zámku jsme vycházeli z našich písní z alba Das Schloss a z podoby našich koncertů. Představení bylo úspěšné jak u diváků, tak u kritiků, a tak nám v Brémách nabídli další spolupráci. Tentokrát jsme skládali přímo pro divadlo. Na jaře jsme se sešli na chalupě a natočili čtrnáct demosnímků a našli v nich vlastní cestu románem. Na nich se pak dále pracovalo, během zkoušení vznikly tři další skladby," říká spisovatel Jaroslav Rudiš, který v Kafka Bandu zpívá a recituje a pro písně v inscenaci napsal německé i anglické texty vycházející z Kafkova díla. Na dvou českých písních se textařsky podílel také výtvarník a zpěvák Jaromír 99.

„Hudebně jsme se nechali inspirovat knihou. Franz Kafka v Americe sice nikdy nebyl, ale nadčasově popisuje ten obrovský společenský převrat. Příchod moderní doby, techniky, mechanizaci práce i lidských vztahů a lásky. V tom je ta kniha nadčasová," říká Jaromír 99. Proto se kapela rozhodla více pracovat s elektronickými nástroji, syntetizátory a vocodery.

Německá kritika představení chválí. „Přesvědčivě intenzivní inscenace," tvrdí v recenzi Christine Gorny z Radio Bremen a vyzdvihuje koncentraci na Kafkův text. „Americký sen se mění v americké trauma," říká dále a chválí minimalistickou šedočernou scénu, herecké výkony a hudbu skupiny Kafka Band, která po celou dobu „působivě hraje." „Grandiózní Kafka Band," doplňuje ji Mareike Bannasch z deníku Kreiszeitung a vyzdvihuje věrnost literární předloze a temnou, bezvýchodnou atmosféru představení, na jejímž konci Karlu Rossmannovi nezbývá příliš naděje.

Inscenace Amerika se v Brémách zkoušela dva měsíce. V plánu je zatím patnáct repríz až do konce ledna příštího roku. Režisér Alexander Riemenschneider je s Rudišem autorem divadelního scénáře. Vedle Kafka Bandu ve hře vystupuje šest herců brémského divadla. Samotného Karla Rossmanna, šestnáctiletého vyhnance z Prahy, hraje obří loutka, která symbolizuje jeho naivitu, strach, křehkost a samotu. Rossmanna do Ameriky pošlou jeho rodiče, aby ho tím potrestali za jeho selhání. „Nejprve to s ním nevypadá špatně a zdá se, že se mu splní ten americký sen. V New Yorku má bohatého strýce. Ale i ten ho kvůli malichernosti vyštve, a tak se z Karla stane tulák. Přijde o všechno a společensky padá stále níž a níž. Až na úplné dno," říká Rudiš, který měl v pátek v Německu dvě divadelní premiéry. Státní divadlo v Drážďanech otevřelo sezonu adaptací jeho románu Národní třída. Ten v polovině září uvedla jako rozhlasovou hru také stanice WDR v Kolíně nad Rýnem. Ke hře složil hudbu Dušan Neuwerth (Tata Bojs, Umakart), který v Kafka Bandu hraje na kytaru.

Kafka Band vedle něj, Jaromíra 99 a Jaroslava Rudiše tvoří a.m.almela, Jiří Hradil, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth. Album Das Schloss – Zámek vydal Supraphon v roce 2014. Kapela s ním odehrála řadu koncertů mimo jiné v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Polsku nebo Nizozemí. V České televizi poběží na podzim záznam koncertního provedení Zámku z brněnského Sono Centra.


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Aktuality:
Tarja vyhozena z Nightwish!

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) František Kovač + Rockshock, 2005 - 2011: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund