inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


BLOODY OBSESSION
  – Husaria

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Kafka Band vyrazil do Ameriky
Publikoval: JO - Čtvrtek, 05.10. 2017 - 22:50:18
Rubrika: Aktuality

Text: Supraphon
Foto: Jörg Landsberg

Skupina KAFKA BAND má za sebou úspěšnou premiéru hudebně-divadelní inscenace Amerika podle románu pražského spisovatele Franze Kafky, známého také pod názvem Nezvěstný (podívejte se na teaser: www.youtube.com/watch?v=amz9H3Y29jg). Pro přední německou scénu Theater Bremen ji nazkoušel režisér Alexander Riemenschneider. Divadlo inscenací otevřelo minulý pátek činoherní sezonu v hlavní budově. Skupina Kafka Band pro představení složila hudbu včetně řady písní a v představení vystupuje. Již před dvěma lety tu s velkým ohlasem uvedla adaptaci Kafkova románu Zámek.

„U Zámku jsme vycházeli z našich písní z alba Das Schloss a z podoby našich koncertů. Představení bylo úspěšné jak u diváků, tak u kritiků, a tak nám v Brémách nabídli další spolupráci. Tentokrát jsme skládali přímo pro divadlo. Na jaře jsme se sešli na chalupě a natočili čtrnáct demosnímků a našli v nich vlastní cestu románem. Na nich se pak dále pracovalo, během zkoušení vznikly tři další skladby," říká spisovatel Jaroslav Rudiš, který v Kafka Bandu zpívá a recituje a pro písně v inscenaci napsal německé i anglické texty vycházející z Kafkova díla. Na dvou českých písních se textařsky podílel také výtvarník a zpěvák Jaromír 99.

„Hudebně jsme se nechali inspirovat knihou. Franz Kafka v Americe sice nikdy nebyl, ale nadčasově popisuje ten obrovský společenský převrat. Příchod moderní doby, techniky, mechanizaci práce i lidských vztahů a lásky. V tom je ta kniha nadčasová," říká Jaromír 99. Proto se kapela rozhodla více pracovat s elektronickými nástroji, syntetizátory a vocodery.

Německá kritika představení chválí. „Přesvědčivě intenzivní inscenace," tvrdí v recenzi Christine Gorny z Radio Bremen a vyzdvihuje koncentraci na Kafkův text. „Americký sen se mění v americké trauma," říká dále a chválí minimalistickou šedočernou scénu, herecké výkony a hudbu skupiny Kafka Band, která po celou dobu „působivě hraje." „Grandiózní Kafka Band," doplňuje ji Mareike Bannasch z deníku Kreiszeitung a vyzdvihuje věrnost literární předloze a temnou, bezvýchodnou atmosféru představení, na jejímž konci Karlu Rossmannovi nezbývá příliš naděje.

Inscenace Amerika se v Brémách zkoušela dva měsíce. V plánu je zatím patnáct repríz až do konce ledna příštího roku. Režisér Alexander Riemenschneider je s Rudišem autorem divadelního scénáře. Vedle Kafka Bandu ve hře vystupuje šest herců brémského divadla. Samotného Karla Rossmanna, šestnáctiletého vyhnance z Prahy, hraje obří loutka, která symbolizuje jeho naivitu, strach, křehkost a samotu. Rossmanna do Ameriky pošlou jeho rodiče, aby ho tím potrestali za jeho selhání. „Nejprve to s ním nevypadá špatně a zdá se, že se mu splní ten americký sen. V New Yorku má bohatého strýce. Ale i ten ho kvůli malichernosti vyštve, a tak se z Karla stane tulák. Přijde o všechno a společensky padá stále níž a níž. Až na úplné dno," říká Rudiš, který měl v pátek v Německu dvě divadelní premiéry. Státní divadlo v Drážďanech otevřelo sezonu adaptací jeho románu Národní třída. Ten v polovině září uvedla jako rozhlasovou hru také stanice WDR v Kolíně nad Rýnem. Ke hře složil hudbu Dušan Neuwerth (Tata Bojs, Umakart), který v Kafka Bandu hraje na kytaru.

Kafka Band vedle něj, Jaromíra 99 a Jaroslava Rudiše tvoří a.m.almela, Jiří Hradil, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth. Album Das Schloss – Zámek vydal Supraphon v roce 2014. Kapela s ním odehrála řadu koncertů mimo jiné v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Polsku nebo Nizozemí. V České televizi poběží na podzim záznam koncertního provedení Zámku z brněnského Sono Centra.


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Aktuality:
Tarja vyhozena z Nightwish!

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund