inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


INGOTT
  – Na cestě do nebe stavil jsem se v pekle

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Power 5 – Život kolem každého z nás je plný příběhů
Publikoval: JO - Pátek, 01.07. 2016 - 23:03:06
Rubrika: Rozhovory & Profily

Text: Jiří Olszar
Foto: archiv skupiny, Jiří Olszar

POWER 5 jsou na světě už úctyhodných dvacet let. Nejen k tomuto výročí odehráli letos svůj tradiční narozeninový koncert, vydali novinkové album Talisman, jehož součástí je i bonusový disk Best Of Power 5, a v těchto dnech se pilně připravují na koncertní vrchol letošní sezony, a sice vystoupení na vizovickém Masters Of Rock. To je zajímavých témat k debatě více než dost, což by bylo určitě škoda nevyužít k nějakému rozhovoru. Toho se pro RockShock ujali hned dva členové – zakladatel a zpěvák OLIN ŠKRABAL a kapelní 'benjamínek', klávesista MARTIN VALČÍK.

Představovat čtenářům Power 5 by bylo jistě zcela zbytečné, přesto bych se na úvod lehce do minulosti vrátil. Letos je to přesně dvacet let, kdy jste absolvovali své první veřejné vystoupení. Jaké to tehdy před těmi dvaceti lety vlastně bylo?
Olin: Plnili jsme si své sny regionálního rozsahu a stoupali na tomto pomyslném žebříčku. Bylo to velice zábavné a návykové. Volný víkend pro nás znamenal zažívání 'absťáku' z toho, že jsme doma, a rychle jsme se domlouvali, kam se večer pojedeme podívat na kolegy. Ze srovnávání s nimi se rodily nápady a chuť ukázat, že to dáme líp.

Na tuto událost vlastně pravidelně vzpomínáte narozeninovými koncerty. Jaké to tedy bylo letos?
Olin: Narozeninový koncert se konal v největším kulturáku v našem okolí. Organizátor přizval Alkehol a Törr. Tyto kapely jsme potkali na jiných pódiích už několikrát, takže vládla pohoda. Jako oslavenec jsme dostali výborný hrací čas a holky po nás házely kalhotky tak, jak jsme si přáli... některé s věnováním. To byl rokenrolový večer jako bejk. Hrálo se supr.
Martin: Pro mě to byl super zážitek. Spousta kamarádů. Měli jsme vestibul pro uzavřenou společnost lidí, kteří nám pomohli ať už na Startovači, nebo jakkoliv jinak. Setkávání s nimi bylo super. Mimo kalhotky bych připomněl i Fatimu (nafukovací panu) v ručně vyrobeném tričku Power 5, která na nás pár následujících zkoušek poctivě dohlížela z rohu zkušebny. (smích)

Osobně mám historii Power 5 rozdělenou přesně na dvě zásadní poloviny. A protože někteří z vás si tu první dekádu jistě dobře pamatují, zeptal bych se: jakých těch prvních deset let bylo?
Olin: Jak už jsem naznačil, byla to doslova zábava. Zpočátku se hrály převzaté věci, na tom se kapela sehrávala. Vše směřovalo k vlastní tvorbě. Na tancovačkách jsme hráli Bon Joviho a ve studiu se snažili o svůj první nosič s názvem Progres Time, který si bral za vzor artrockové a progresmetalové světové skupiny, např. Fates Warning. V té době skupina málo prezentovala vlastní tvorbu živě, protože se to na daných akcích nehodilo. Pak nastal postupný přerod na ryze koncertní kapelu s dalším nosičem Cesta proti času. Album se setkalo s dobrým ohlasem a skupina začínala hrát koncertní set po celé republice.

S příchodem Lukáše a Jirky jste odstartovali další desetiletku. Bylo těžké nějak navázat na předchozí úspěchy, nebo byla značka Power 5 již natolik zavedeným pojmem, že jste po menší pauze už jen znovu naskočili do 'rozjetého vlaku'?
Olin: Jednoduché to v žádném případě nebylo. Po 'klidném' odchodu části kapely tito samí lidé na mě během dvou měsíců navezli kopu hnoje na internetu. Bylo smutné a těžké někomu něco vysvětlovat. Nové seskupení mě nabádalo, ať na to nereaguju. Jméno skupiny to částečně poškodilo, ale následně jsme vydali album Symbol, které dostatečně ukázalo schopnost pokračovat v nastaveném směru.

Když se ale ohlédnete zpět za celou historií kapely a porovnáte ji se současností, jste se svou aktuální pozicí na tuzemské scéně maximálně spokojení, nebo k té úplné spokojenosti ještě něco málo schází?
Olin: Vzhledem k tomu, že v republice je pouze pár jmen, která se uživí hudbou, a počet hudebních seskupení se mnohonásobně zvětšil, navíc nevkládáme stotisícové investice do proma, protože ty prachy nemáme, myslím, že si vedeme důstojně a jsme v povědomí fanoušků. Samozřejmě doufáme, že naše vytrvalost a naše odhodlání jednou budou více ceněny.

Abychom zkompletovali aktuální sestavu, právě na letošní novince Talisman lze již slyšet nového klávesistu Martina Valčíka. Od jeho nástupu do vydání alba neuplynulo příliš mnoho času. Byl to trošku problém se takhle rychle sehrát a připravit novou muziku?
Olin: Martin má tento styl metalu rád, tak s tím nebyl problém. Řešily se dvojsóla a dávalo se pozor, abychom naopak neměli příliš 'překlávesováno'. Martin má vše před sebou.
Martin: Pro příchozího je vždycky těžké přiblížit se k hudební filozofii kapely. Cítil jsem zodpovědnost nijak extrémně nenarušovat zavedenou chemii, kterou kapela dokázala ve stejné sestavě razit deset let před mým nástupem. Naštěstí, jak šla zkouška od zkoušky, ukazovalo se, že naše smýšlení o hudbě je hodně podobné, a pro mě tedy nebyl až takový problém naskočit do rozjetého vlaku.

Vzpomněl jsem si právě na dobu, kdy jste s Lukášem a Jirkou coby novými členy absolvovali až šestihodinové zkoušky. Probíhalo to v podobném duchu?
Olin: Ano, musím potvrdit, když jsme ve fázi skládání a aranžování, pořád máme takto intenzivní zkoušky. Na poslední desku jsem základy přinášel já a Lukáš, zbytek bandu se s tím pak seznamoval a utvářel jednotlivé party dle svého. Tyto věci zaberou hodně času. Pravidlem bývá, že kdo přinese nápad, pak dohlíží na jeho rozvinutí a posun. Je super slyšet, jak kapela původní verzi skladby nebo úryvek ještě povýší. Toto bývá úžasný pocit, to mě baví a věřím, že i ostatní členy takovéto formování skladeb naplňuje. Na zkoušce se také občas peče maso a vždy je nějaké pivko a panák, takže to nejsou žádné galeje. 
Martin: Podstatné je, že to nikomu z nás ani moc nepřijde, že bychom zkoušeli dlouho. Vždycky vládne super atmosféra, a naopak se většinou nikomu ani po šesti hodinách moc nechce končit.

Každá kapela považuje právě poslední desku za tu nejlepší. V tomto případě to ale mohu jen potvrdit. Čím si to vysvětlujete, že i po tolika letech dokážete přijít s tak dobrou muzikou?
Olin: Měl jsem v hlavě nový koncept desky, prvky hudby, které jsme zatím příliš nepoužívali v aranžmá. Nápad se zalíbil spoluhráčům, vymysleli jsme si pro to heslo, které nám v celém průběhu pomáhalo udržet určitý směr. Asi to vyšlo.

Četl jsem tedy jen recenzní ohlasy, ale jak berou novou muziku samotní fanoušci? Sdílejí podobné nadšení, nebo na koncertech zatím ještě dávají přednost prověřeným hitům?
Olin: Co jsme zatím odehráli, je nový materiál přijímán na úrovni letitých hitů Power 5.

A o letitých hitech je i součást letošní novinky, a sice druhý přiložený disk Best Of Power 5. O výběru skladeb jste měli jasno, nebo jste si nechali poradit od fanoušků?
Olin: Nad výběrem Best Of se sedělo ve studiu. V klidu večer po nahrávání každý přispěl se svým návrhem, bohužel disk není nafukovací. Vše, co bychom chtěli, se tam nevlezlo. Takže jsou zastoupeny oblíbené songy stávajících členů Power 5.

Jsou právě s tímhle výběrem fanoušci spokojeni, nebo jim tam něco chybí?
Olin: To nevím. Byla zastoupena každá naše deska a přednost dostávaly koncertně úspěšné skladby. Vyjádření k našemu výběru jsem nikde nečetl.

Dolaďovali jste nějak zvuk, nebo se jedná o autentické nahrávky?
Olin: Jen jsme srovnali hlasitosti.

Samotná deska Talisman se může kromě výborné muziky pochlubit i skvělým zvukem. Kdo se vám o něj postaral a nakolik jste s celkovým výsledkem spokojeni?
Olin: O zvuk se postaral Libor Kukula ve studiu MetalGate. Popravdě řečeno, vše bylo tak hektické, že už bych to nechtěl absolvovat. Příště se musíme více držet stanového plánu a rozpisu. V závěru studiových prací se toto vše zhroutilo. Naštěstí výsledek je v pořádku.

O přípravě nového materiálu jsme už něco nakousli, jak to tedy vypadalo v reálu? Kromě 'zaškolení' Martina se tedy makalo i na nových skladbách. Jak konkrétně ten skladatelský proces probíhá u vás?
Olin: Na toto jsem snad zhruba odpověděl, jen dodám, že spoustu věcí si před zkouškou připravím doma. Třeba skladba Už je podzim, tu jsem udělal na kompu a kluci se chtěli této verze držet. Bylo to hodně industriální. Výsledná verze na nástroje nakonec dopadla skvěle. Dobrá zkušenost.

Nedá mi to, abych nezmínil skvělé kytarovo-klávesové 'souboje' Lukáše a Martina. Mě osobně jejich souhra hodně baví, ale nemuseli jste je přece jen někdy trošku krotit, když byli takříkajíc v 'laufu'?
Olin: Dvojici Martin a Lukáš si krotil sám Lukáš. S nasazenou maskou koně jako hlídače nebo zamykáním Martina do zkušební místnosti formoval jeho soustředěnost. Pouštěl ho jen na nahrávací frekvence. Vše je zaznamenáno na videu. Podívejte se na našich stránkách, hodně se pobavíte.
Martin: Je fakt, že kůň mě trochu zaskočil. (smích) Každopádně na příští desku si něco vymyslím taky. (smích)

Co se týče textů, ty se vlastně od prvního alba nezřídka dotýkaly určitých symbolických záležitostí, jako je například čas nebo vesmír. Jak je to s texty a jejich tematikou na aktuální desce Talisman?
Olin: Texty přicházely nahodile po zážitcích z filmů nebo z nějaké situace. Opět jsem chodil psát do lesa. Snažím se, aby toto psaní nebylo plytké, a kdo má zájem, tak si přeju, ať tu hloubku nachází. Z tohoto důvodu texty Power 5 nikdy nebudou v angličtině.

Jedná se tedy o příběhy spíše mystického rázu, nebo se opírají i o něco reálnějšího, ne-li přímo z osobního života?
Olin: Život kolem každého z nás je plný příběhů, stačí je jen uchopit a zpracovat.

K nové desce jste natočili i videoklip, konkrétně ke skladbě Planety. Kdo je jeho autorem a nechystáte případně obohatit 'pohyblivými obrázky' i nějaký další nový song?
Olin: Natáčení videoklipu jsme svěřili také týmu kolem Libora Kukuly. Na předchozí desku jsme sami vyrobili tři videoklipy. V tomto snažení, z důvodu nedostatku financí, budeme chtít pokračovat. Momentálně si jednotliví členové vybírají svá volna. Další videoklip snad bude později.

Nové skladby jste již samozřejmě představili i naživo, viz třeba na v úvodu zmiňovaném výročním koncertu. Takovým vyvrcholením koncertní sezony ale jistě bude Masters Of Rock. Jak se těšíte na letošní ročník a s jakým programem se fanouškům představíte?
Olin: Těšení na Masters Of Rock je veliké. Je to pro nás svátek, ať už jsme jako návštěvníci, nebo jako účinkující. Chceme se tam ukázat ve výborné formě s neokoukaným programem. Trochu nám to narušuje momentální Lukášovo cestování po Americe. Vrátí se nám týden před akcí. Zastoupeny budou skladby jak z aktuálního alba, tak všechny nadupané songy z minulých let.
Martin: Pro mě je zatím Masters vrcholem mé hudební kariéry, takže z mé strany je to těšení obrovské. Máme vyrobeny plakáty se čtyřčlennou sestavou právě z Masters před pár lety s publikem v zádech a já jsem tam jako fanoušek v první řadě. (smích) Takže letos tu fotku trošičku poupravíme.

Samozřejmě Masters, Metalfest a podobné velké festivaly jsou snem každého muzikanta. Když se ale řekne 'nejlepší hraní', která akce se vám pod tímto pojmem okamžitě vybaví?
Olin: Pojem 'nejlepší hraní' je hodně široký. Může to být super atmosféra, kterou jsme nedávno zažili v Bamboo klubu ve Zlíně, nebo také být součástí jako předkapela Accept a vidět tisícihlavý dav. Vše tě ohromně povzbudí a dává energii. Reakce, které spustila tvá hudba. To je super.

Máte na kontě i spoustu společných koncertů se zahraničními hvězdami. Kdo na vás zanechal největší dojem, třeba v tom smyslu, že byste si s nimi klidně zašli třeba na pivo či slivovičku?
Olin: Příjemný lidský přístup a výborná atmosféra vesměs zavládla se zahraniční hvězdou, pokud jsme ji doprovázeli dva nebo tři dny. Tady bych vyzdvihl miniturné s Masterplan, s Andre Matos Bandem a taky je třeba zmínit Helloween před několika lety.

Masters Of Rock ale asi nebude jediná letní akce. Kam byste tedy ještě rádi fanoušky pozvali?
Olin: Tohle léto příliš koncertně aktivní nebudeme. Nebyl to záměr, ale tak nějak to vyplynulo. Nezajímali jsme se příliš o booking letních festivalových termínů.

Letošní koncerty proběhly či proběhnou hlavně na domácí moravské půdě. V Čechách nebo na Slovensku vás momentálně nechtějí, nebo je nějak těžší se na tamní festivaly a akce dostat?
Olin: Kdo se pohybuje na scéně, ten ví, že co se týče počtu kapel, je obrovský přetlak. Každá skupina se snaží hrát co nejvíce. Tady se naskýtá otázka, za jakou cenu. My za hraní na předních festivalech nechceme platit. Proto je opravdu těžké bez osobní známosti nebo fandovství dostat se do hledáčku organizátora, který je po celý rok atakován stovkami kapel.

U nás, tedy až na výjimky, kapely nějak moc nevyjíždějí na turné k novým deskám. Bude to i váš případ, nebo něco menšího podniknete třeba na podzim?
Olin: Prezentaci nové desky budeme řešit individuálním hraním. Turné bychom si přáli, ale bez výskytu sponzora je to dneska spojeno s velkým finančním rizikem. Zdravím všechny a budu doufat, že se někde na našem koncertě potkáme. Power 5, vždycky live!

www.power5.cz


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Rozhovory & Profily:
INEKAFE - Kofeinový retro(zhovor)

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.03 sekund