ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


INGOTT
  – Na cestě do nebe stavil jsem se v pekle

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Rockování nad Olzou
Publikoval: JO - Úterý, 29.09. 2015 - 22:52:36
Rubrika: Reportáže

ROCKOVÁNÍ NAD OLZOU
14. srpna 2015, Český Těšín, Park Adama Sikory

Text: Karel 'Kajarock' Šustík
Foto: Pavlína Hovjadská

Po dlouhých letech nečinnosti a po přestavbě Parku Adama Sikory se opět v Českém Těšíně uskutečnil rockový festival pojmenovaný Rockování nad Olzou. Původně jsem si myslel, že park bude jen chátrat, nebude se tam nic dít a už se nedožiju něčeho podobného, co tady v minulosti běžně bývalo. Naštěstí jsem se mýlil a tímto jsem moc potěšen.

Festival odstartovaly mladé místní kapely ALMOST GOOD a BACK TO BASICS, které zatím ničím podstatným nezaujaly. Nicméně začátky jsou vždycky těžké a za nějaký čas, pokud spolu vydrží i vychytají všechny své nedostatky, může být všechno jinak. To už o něco starší band YESTERDAYS se svým post-grungem mě příjemně překvapil a je evidentně o nějaký ten kus cesty vyspělejší. Ačkoliv jsou každý z jiného města Moravskoslezského kraje, zaujali a frontman i kytarista jsou na výši, tudíž nedozírný talent může být zúročen. Brzy vyjde jejich debut, na který se moc těším, jelikož mají v sobě cosi neopotřebovaného.

To zkušení harcovníci R.U.R. GROUP v čele s leadery kytaristou Georgem Burgersteinem a baskytaristou Dušanem Folwarczným patřili v 70. letech k těm nejlepším u nás vůbec. Zub času je však poznamenal a měli to setsakramentsky těžké se ještě jednou vrátit, když část kapely v těžké době emigrovala. Ale v roce 2008 Dušan dokázal nemožné a kapelu opět reaktivoval. Dnes skupina patří k těm nejvyzrálejším u nás, když dokáže sloučit mnohé věci s nostalgicky známými z dřívějších let. Naprosto věrohodně dokážou podat například klasické songy Deep Purple, Black Sabbath, AC/DC, Golden Earring, Gotthard aj. Kapelu ale v současnosti postihla smutná událost, když zemřel jejich ex-klávesista Otto Bullawa. Přesto má kapela v sobě zakotvené další dlouhé pokračováni, když se opírá o jiné velké osobnosti, jakými jsou nejmladší člen kapely, polský zpěvák Norman Power (Porta Inferi, Another Pink Floyd), pamětník starých časů Jiří Bořuta na bicí a perkuse i Vít Hovjadský, klávesista vysoké třídy, který vyzněním vyšperkoval celkový sound R.U.R. Group. Bylo to příjemné zpestření festivalu zařazením téhle legendy, což se také odrazilo na přílivu návštěvníků během koncertu.

To u VILÉMA ČOKA s BYPASS jsem si nebyl úplně jistý, jakou muziku vlastně produkují a zda tam ještě něco zůstalo z Pražského výběru, respektive Výběru. Ale ano, něco se tam určitě našlo! Nicméně to byla taková pestrá avantgarda rocku a jazzu. Následující kapelu 100 ZVÍŘAT, prezentující se údajně ve stylu ska s vlivy ethno music, jsem neviděl, jelikož jsem se musel v tom pařáku občerstvit a vystát si kvůli tomu dlouhou frontu na pivo. Sto zvířat, soudě podle toho, co jsem slyšel, ale nebyli mým šálkem čaje a nikdy jsem se s tímto seskupením ani blíž neseznamoval. To samé se dá v podstatě napsat i o VISACÍM ZÁMKU, ač v porovnání s předchozí kapelou jsou mi daleko bližší i známější. Oceňuji u nich především to, jak dlouho již hrají v nezměněné sestavě pospolu a že jim to pořád dobře šlape. Tvorba se ale za tu dobu u nich nikterak nezměnila. Jak by také mohla? Punk je okleštěná záležitost a nemá se kam moc posouvat. Jednoduchost a přímočarost v rytmu musí zůstat, proto jsem také nikdy nebyl vyznavačem punku, poněvadž jsem byl vždy pro rozsáhlou tvorbu.

A to je přímo to, co vždy zdobilo tvorbu RADIMA HLADÍKA i jeho BLUE EFFECT, který se u nás v Českém Těšíně představil v tom nejlepším světle, i když zvukově to nebylo vždy dle představ skupiny ani samotných diváků. Jinak to ovšem nemělo chybu a samotného Radima Hladíka lze považovat za jednu z největších hvězd i osobností v historii českého rocku. Kdo ví, kde by dnes ve světě byl, kdyby tehdy v památném roce 1968 přijal angažmá super skupiny The Matadors v západním Německu v muzikálu Hair. Zbytek skupiny, mimo něj a Viktora Sodomu, tam odjel a už se nikdy nevrátil. Přesto zrovna v tom památném roce 1968, když k nám přijela okupační vojska, slavil sám Radim Hladík se svou novou kapelou Blue Effect poprvé a naposledy ty největší úspěchy. Jeho Blue Effect posbíral na 2. československém beatovém festivalu v Lucerně, na kterém jsem byl přítomen, všechny ceny, a to za 'objev roku' i za 'skupinu sezony'. Jeho skladba Sunny Grave (později v roce 1970 vynucený český hit Slunečný hrob) se stala 'skladbou roku' a on sám 'největší československou osobností roku'. Dál už žádné ankety, žebříčky, anglické názvy ani anglický zpěv nebyly v době normalizace povoleny a on sám se musel podrobit mnoha nepravostem. V Blue Effect se pak vystřídalo za jeho působení v letech 1968–1990 mnoho velkých českých hudebníků i jeden slovenský (Fedor Frešo). Až v roce 2004 byl pak znovu Blue Effect s Radimem Hladíkem a třemi mladými spoluhráči – Jan Křížek, Václav Zíma, Vojtěch Říha – obnoven. Koncert byl tedy soustředěn na jednu velkou ikonu české rockové scény, neúnavného Radima Hladíka, který všem na festivalu ukázal, že nic neztratil ze svého mistrovství, a byl nekorunovaným králem Rockování nad Olzou. Při své zkušenosti dovedl své mladé osazenstvo nasměrovat k nejlepšímu výkonu a sám předvést svou virtuozitu v lidovém tradicionálu Ej, padá, padá rosenka i v populární písni Čajovna. Zazněl také největší hit kapely Slunečný hrob a nezapomnělo se ani na další, jako např. Fénix, Boty, Skládanka, Rajky, Ztráty a nálezy, Hypertenze, Hledám své vlastní já aj. Vystřídal snad všechny možné styly, ve kterých se pohyboval – od rocku, blues rocku, progresivního rocku, jazz rocku, free jazzu, experimental rocku po art rock. Bylo to vskutku to nejlepší vyvrcholení Rockování nad Olzou.

Napoprvé to bylo víc než dobré po stránce organizátorské, i když kvůli velkému horku nastaly větší problémy s občerstvením v dlouhých řadách na pivo. Důležitá však byla návštěvnost, když přišlo 1700 platících lidí. Přispělo k tomu samozřejmě nádherné počasí, jako ostatně letos ve většině případů všude. Proto doufám, že rockový festival v Českém Těšíně bude v příštích letech úspěšně pokračovat, rozroste se na více dnů a bude i mezinárodní. Do budoucna, vzhledem k tradicím konání festivalů i významných koncertů v Parku Adama Sikory, by Rockování nad Olzou mělo zaujmout v kalendáři své pevné místo. K vydařenému festivalu přispěl také velkou měrou osvědčený moderátor Rádia Čas Rock Jozef 'MUDr. Riff' Chmelo, který každou kapelu věcně představil a nechyběl mu ani patřičný humor. Festival tedy proběhl ke spokojenosti a těšme se všichni na ten příští, co nám přinese.


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Reportáže:
Guns N' Roses, Sebastian Bach, Avenged Sevenfold

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund